مزایا و معایب سماور مسی

خواص سماور مسی

سماور مسی زغالی دست ساز و سنتی در سال های اخیر بسیار زیاد مورد توجه قرار گرفته است. اما شناخت مزایا و معایب سماور مسی نیز اهمیت دارد ، این محصولات سنتی هم به عنوان نوعی کالای تزیینی در دکوراسیون خانه های امروزی به کار می روند و به عنوان نمادی فرهنگی در میان مردم کشور ما شناخته می شوند و هم برای برخی مصارف درمانی و طبی به کار می روند. این سماورها در مدل های متنوعی تولید می شوند و آثار به خصوصی بر اندام های داخلی و خارجی بدن ما بر جای می گذارند. در این گزارش بیشتر با خواص این ظروف قدیمی ایرانی آشنا می شوید.

تاثیر استفاده سماور مسی بر سلامتی

مزایای سماور مسی برای سلامت بدن به املاح معدنی که در ساختار هر یک از این ظروف به کار رفته اند، مربوط می شود. هر یک از این سماورها بسیار فاخر و زیبا طراحی شده اند و در طب سنتی خواص بسیار زیادی برای آن ها یاد شده است. از این رو در معرض توجه خریداران اشیای سنتی ایرانی قرار گرفته اند. هر یک از آن ها به سادگی مورد استفاده قرار می گیرند و کارایی ساده ای دارند. تاکنون تحقیقات بسیار زیادی در خصوص خواص مس در سر تا سر دنیا انجام شده است.

مهمترین خاصیت این مواد به وجود مس در ساختار این سماورها مربوط می شود که یکی از مهمترین املاح معدنی مورد نیاز بدن به شمار می رود. در سال های اخیر ظروف بسیاری با استفاده از این آلیاژ فلزی ساخته شده اند که استفاده مداوم از هر یک از آن ها سبب انتقال مس به بدن می شود. استفاده از املاح مسی به سلامت ارگانیسم بدن ما منتهی می شود. یون های مسی، انرژی مورد نیاز بدن را در اختیار آن قرار می دهند و سبب بهبود عملکرد هر یک از اندام ها خواهند شد. شما می توانید با به کار بردن این ظروف برای طبخ و آماده سازی غذاها و نوشیدنی ها، از بروز برخی از بیماری ها نیز به شدت پیشگیری کنید.

نظر طب سنتی در مورد استفاده از سماور مسی

تاثیر سماور مسی بر سلامتی بدن از نظر پزشکان و کارشناسان طب سنتی نیز تایید شده است. در سال های اخیر موضوع استفاده از ظرف های مسی برای نوشیدن آب، جوشاندن آب برای تهیه چای و…. مورد بحث متخصصین و کارشناسان این حیطه بوده است و هر یک از آن ها نظر به خصوصی در رابطه با استفاده از این محصولات می دهند. بدن هر فرد در طول روز به میزان مشخصی از املاح مسی نیاز دارد. این میزان مس هم از طریق مواد غذایی مختلف وارد بدن شده و هم با استفاده از ظروف مسی به بدن منتقل می شوند.

البته طب سنتی استفاده بی رویه از انواع سماور مسی ارزان و بی کیفیت را ممنوع اعلام می کند. شما باید از ظرف های مسی اصل نیز به اندازه استفاده کنید. در سال های اخیر گزارش هایی مربوط به بروز بیماری های کبدی در علوم پزشکی سنتی ایرانی ارائه شده اند که ناشی از استفاده بی رویه از ظروف مسی بوده اند. از این رو باید جانب اعتدال را برای استفاده از این ظرف ها رعایت کنید. به علاوه مس با برخی از غذاهای اسیدی به سادگی واکنش نشان می دهد و این مسئله سبب بروز برخی بیماری ها و آسیب ها در بدن افراد می شود.

مزایای استفاده از سماور مسی

ضرر داشتن سماور مسی در صورت استفاده به اندازه از این ظروف به کلی رد می شود. مزایای استفاده از آن ها برای سلامت بدن به خاصیت ضد باکتریایی این محصولات نیز مرتبط می شود. با استفاده از آن ها مواد غذایی روزانه شما از وجود هر گونه باکتری و میکروب پاکسازی خواهند شد. این مسئله میزان استفاده از سماورهای مسی را در کشور ما به طرز چشم گیری افزایش داده است.

سطح ظروف مسی اصل باید با استفاده از قلع پوشش داده شود؛ در غیر این صورت مس موجود در ظرف مستقیم وارد بدن شده و آثار سویی بر بدن ما بر جای می گذارد. این مسئله از دیدگاه برخی از پزشکان طب سنتی تایید شده است. مقاومت بی نظیر این ظروف نیز از مجموعه مزایای مهم آن ها به شمار می رود که توجه خانم های خانه دار را برای استفاده از این محصولات جلب کرده است.

شما می توانید هر یک از دسته بندی های آن ها را برای مصارف روزانه خود به کار ببرید. بدنه این ظرف ها در برابر هر گونه حرارت بالا، ضربه های فیزیکی و… مقاوم است. البته کلیه این ویژگی ها و مزایای به استفاده درست و اصولی از این ظروف مرتبط می شود. همچنین برای خرید آن ها باید به دنبال مدل های اصل این محصولات بگردید و از فروشگاه های معتبر خرید هر یک از آن ها را انجام دهید. این سماورها در میان بهترین تولیدات سنتی ایرانی دسته بندی می شوند.

معایب کتری و سماور مسی
مضرات خوردن آب در ظروف مسی

معایب سماور مسی چیست

با وجود همه خواصی که در خصوص استفاده از انواع این سماورها مطرح شد، محدودیت هایی نیز در استفاده و کاربرد این محصولات وجود دارند. از جمله مهمترین معایب سماور مسی قیمت بالای آن است. در بازارهای فروش ظرف و ظروف مسی قیمت بیشتری نسبت به انواع ظرف های معمولی دارند. به همین خاطر برخی از مردم از خرید آن ها باز می مانند. در این میان برخی از مدل های سماور مسی نیز با قیمت کمتری ارائه می شوند که از نظر ویژگی های کمی و کیفی در حد متوسطی قرار می گیرند و خواص و ویژگی های سماورهای اصل را به دنبال ندارند.

به علاوه در صورتی که بیش از اندازه از این سماورها برای تهیه و آماده سازی نوشیدنی های خود استفاده کنید، مفید بودن سماور مسی زیر سوال می رود. با این روش استفاده، مس منتقل شده به بدن بیشتر از حد معمول می شود و این مسئله زیان هایی برای سلامتی به دنبال دارد. استفاده بیش از حد از مس سبب بروز مسمویت هایی در بدن خواهد شد. ایجاد حالت تهوع و سردرد از عوارض استفاده بیش از حد از این املاح به شمار می رود.

جمع بندی

در این گزارش در خصوص مزایا و معایب انواع سماورهای مسی اصل اطلاعاتی به دست آوردید. این سماورها در دنیای امروز مانند گذشته به شهرت رسیده اند و به میزان قابل توجهی به کار برده می شوند. انواع این سماورها در کشور ما از تاریخچه ای وسیع برخوردار هستند. تولید و آماده سازی آن ها به سال های سال پیش باز می گردد. انواع آن ها این روزها با روش های دستی و صنعتی در کارخانه جات و کارگاه های حرفه ای تولید می شوند و در دسترس عموم مردم قرار می گیرند. برای خرید هر یک از آن ها باید به قیمت های تعیین شده برای این سماورها نیز دقت داشته باشید.

شیک هنر
ارسال دیدگاه