همه چیز در مورد استفاده از سماور های مسی

استفاده از سماور مسی

سماور مسی یکی از وسایل مورد نیاز برای تهیه چای به شمار می رود که برای اولین بار در کشور ایران تولید شده است. اولین کارخانه تولید سماور در استان لرستان شهر بروجرد واقع شده است. واژه سماور یک کلمه روسی است که با معنی زودجوش تعریف می شود. این روزها کارخانه های تولید سماور با وسعت قابل توجهی این محصولات را تولید کرده و در ساخت آن ها از آلیاژ برنج و ورشو استفاده می کنند. اما مدل های مسی این محصولات همچنان کارایی خود را دارند و به تولید می رسند.

تاریخچه سماور مسی در ایران

سماور مسی از دوره قاجاریه و صفویه وارد بازارهای ایران شد. در آن زمان قهوه خانه های بزرگ برای سرو چای و قهوه فعالیت می کردند و این نوشیدنی ها را به میزان بالایی برای مشتریان فراهم می کردند. در مراکز قهوه خانه، قهوه دان های طلایی، نقره ای و مس نیز به کار برده می شدند. رفته رفته در دوره قاجار، انواع سماور وارد بازارهای ایرانی شده و در قهوه خانه ها مورد استفاده قرار گرفتند. این سماورها در ابتدا برای تهیه قهوه به کار می رفتند و بعدها برای صرف چای نیز مورد استفاده قرار گرفتند.
اولین سماورهای مورد استفاده در ایران ساخت کشور روسیه بودند که در شهر تولا در روسیه معاصر به تولید رسیدند. این سماورها با مهر مخصوص این کارخانه تولید شده و وارد بازار می شدند. این سماورها در دوران نادرشاه افشار نیز در کشور ما مورد استفاده بودند. اما تاسیس و راه اندازی کارخانه تولید سماور مسی کاربردی در دوران امیر کبیر در کشور ما انجام گرفت.
امیرکبیر ایران در زمان قاجار صنعتگران را برای تولید این محصولات کاربردی ترغیب کرد و صنعت سماورسازی را در میان عشایر و روستاییان نیز پر رونق تر نمود. همزمان با تولید این محصولات، ابزار و وسایل مورد نیاز برای صرف چای نیز توسط ایرانیان ابداع شدند. ایرانیان قدیم در ساخت و آماده سازی این سماورها از آلیاژهای مختلفی استفاده می کردند.

سماور مسی از چه ساخته می شود

سماور مسی کاربردی در زمان های قدیم از آلیاژ نیکل و نقره تولید می شد. اما رفته رفته ایرانیان متریال دیگری را برای تولید این محصولات مورد استفاده قرار دادند. از مهمترین فلزات به کار رفته در تولید سماورهای ایرانی، آلیاژ باکیفیت مس بوده؛ امروزه نیز این دسته از سماورها در میان مردم با فروش قابل توجهی رو به رو هستند و مشتریان بی شماری دارند.
در کنار سماورهای کاربردی، مدل های سماور مسی تزئینی نیز با دیزاین متفاوت در اختیار مشتریان قرار می گیرند. مدل های فیروزه کوب این محصولات از زیباترین انواع سماورهای تزیینی به شمار می روند که برای دیزاین سفره خانه های سنتی، منازل مسکونی با دکوراسیون سنتی ایرانی و… به کار برده می شوند. بدیهی است که قیمت سماورهای اصل مس و فیروزه، از هزینه سماورهای معمولی بالاتر تعیین می شود.

انواع سماور مسی در ایران

سماور مسی تزئینی ایرانی، از دسته بندی های مهم این محصولات در کشور ما به شمار می رود. این سماورها در دوره های مختلف، با اشکال متفاوتی ارائه شدند و در ساخت آن ها از مواد به خصوصی استفاده کرده اند. با پیشرفت هر چه بیشتر صنعت و فناوری های مدرن، قابلیت های جدیدی به ساختار سماورها اضافه شد.
پس از رونق صنعت نفت، سماورهای مسی نفتی وارد بازارهای فروش شدند؛ با پیشرفت صنایع گاز در کشور، مدل های گازی این سماورها تولید شدند و با تولید انرژی الکتریکی در دنیا، سماورهای برقی نیز در سر تا سر جهان به خصوص در کشور ما به مرحله تولید رسیدند. در دنیای امروز سماور به یکی از اجزای اساسی آشپزخانه های ایرانی تبدیل شده است. به همین خاطر انواع سماور مسی فیروزه کوبی، سماور مسی چکشی، سماورهای مسی ساده با آلیاژ و خلوص بالای مس در خانه های مردم به کار برده می شوند.
ساختار سماورهای قدیمی با مدل های امروزی تفاوت های آشکاری دارد. در زمان های قدیم لوله های عمودی برای روشن شدن زغال در ساختار این سماورها مورد استفاده قرار می گرفتند. این سماورها طرز استفاده دشواری داشتند و به همین خاطر پس از مدتی ساختار سماورها به اشکال جدید و امروزی تغییر کرد.

سماور مسی آشپزخانه یا سماور مسی تزئینی

سماور مسی فیروزه کوبی یکی از انواع سماورهای تزیینی است که برای مصارف دکوری مورد استفاده قرار می گیرد. کمتر کسی پیدا می شود که از یک سماور هنری و گران قیمت، برای تهیه چای و آب جوش استفاده کند! برای خرید این محصولات باید حتما نوع استفاده خود از آن را مشخص کنید. توجه به شکل ظاهری این محصولات نیز در حین خرید سماور مسی تزیینی یا کاربردی مهم تلقی می شود.
برخی از این محصولات با ساختاری مدرن و کلاسیک ارائه می شوند. این دسته سماورها برای کسانی که ترجیح می دهند، منزل آن ها کمی از سبک های سنتی فاصله بگیرد، بسیار مناسب خواهند بود. این مسئله به سلیقه شخصی افراد نیز مربوط می شود.
در نظر گرفتن قیمت سماور مسی در حین خرید ای محصولات نیز از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. پیش از خرید بودجه ای که برای خرید این محصولات در نظر دارید را مشخص کنید. ابعاد و ظرفیت این محصولات نیز در مصارف آشپزخانه ای بسیار مهم تلقی می شود. همچنین فضایی که برای تعبیه سماور به آن نیاز دارید را مشخص کنید. در این خصوص از تجربیات اطرافیان خود استفاده کنید و بهترین مدل سماور مسی را در بازارهای فروش بیابید.

نحوه کاربرد سماور مسی

در حین خرید این محصولات در نظر گرفتن نحوه کاربری آن ها نیز از اهمیت بسیار زیادی برخوردار می باشد. در این خصوص باید نوع سماور شما مشخص شود و با در نظر گرفتن این مولفه مهم از آن استفاده کنید. در صورتی که سماور شما برقی باشد، روش استفاده از آن بسیار ساده خواهد بود و با اتصال کابل آن به برق به سادگی می توانید، از این وسیله استفاده کنید. اما در مدل های نفتی و گازی، روش استفاده کمی متفاوت خواهد بود.
مدل های زغالی این محصولات نیز موجود هستند که استفاده از آن ها بسیار دشوار است و به دقت بسیار زیادی نیاز دارد. به همین خاطر بسیاری از مردم در محیط سربسته منزل از مدل های زغالی این سماورها استفاده نمی کنند.

جمع بندی

در این گزارش در خصوص انواع سماورهای مسی و روش استفاده از آن ها اطلاعاتی ارائه کردیم. تاریخچه استفاده از این محصولات به سالیان سال پیش باز می گردد. ایرانیان یکی از پیشگامان تولید و ارائه سماور در دنیا به شمار می روند. سماورهای ایرانی از دوره قاجار تاکنون در سر تا سر کشور ما به فروش می رسند. این محصولات کاربردهای بسیاری در زندگی مردم دارند و برای تهیه محبوب ترین نوشیدنی ایرانی، یعنی چای به کار می روند.

شیک هنر
ارسال دیدگاه