استفاده از سماور برنجی چه فوایدی دارد؟

استفاده از سماور برنجی چه فوایدی دارد؟

یکی از وسایل آشپزخانه بسیار پرمصرف در خانه‌های مردم ایران را می‌توان سماور دانست. از آن‌جایی که چای نوشیدنی محبوب مردم ایران محسوب می‌شود، عجیب نیست که در خانۀ بیشتر مردم سماور یک وسیله ضروری باشد. به‌طوری که حتی در وسایل خانه‌های نوعروس‌ها نیز سماور یکی از فاکتورهای همیشگی است. اما چرا استفاده از سماور برنجی مفید است؟ برای دانستن فواید سماور برنجی در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

اولین سماور در کجا ساخته شد؟

سماور از وسایلی است که اصالت آن به کشور روسیه بازمی‌گردد. پس از ورود برگ چای از کشور مغولستان به روسیه، صنعتگران روسی شروع به ساخت وسیله‌ای کردند تا بتوان با کمک آن، از برگ چای نوشیدنی مناسبی تهیه کرد. در ابتدا چای، تنها به‌عنوان دارو مورد استفاده قرار می‌گرفت اما با گذشت زمان، این نوشیدنی در مهمانی‌ها و دورهمی‌های مردم استفاده می‌شد.

پس از رواج یافتن نوشیدن چای در میان مردم عادی کشور روسیه، سماور در نمایشگاه‌های بین‌المللی راه یافت و درخواست برای واردات این وسیله رو به افزایش گذاشت.

ورود سماور به ایران

سماور برای اولین بار در زمان ناصرالدین شاه قاجار به ایران وارد شد. در ابتدا از سماور فقط در دربار پادشاه و خانواده‌های اشرافی استفاده می‌شد. چون این وسیله تنها به‌صورت وارداتی در کشور موجود بود، قیمت زیادی داشت که فقط خانواده‌های متمول از پس خرید آن برمی‌آمدند.

به همین علت، امیرکبیر از صنعتگران ایرانی درخواست کرد تا خودشان شروع به ساخت سماور کنند. این درخواست علاوه بر جلوگیری از واردات سماور موجب می‌شد تا قیمت این محصول کاهش زیادی داشته باشد تا یبشتر خانواده‌های ایرانی بتوانند آن را تهیه کنند.

چرا برای ساخت سماور از آلیاژ برنج استفاده می‌شد؟

چرا برای ساخت سماور از آلیاژ برنج استفاده می‌شد؟

در ابتدا سماور از آلیاژ برنج تهیه می‌شد. استفاده از آلیاژ برنج برای ساخت سماور بسیار مناسب بود. آلیاژ برنج قابلیت شکل‌پذیری و چکش‌خواری مناسبی دارد به‌گونه‌ای که برای ساخت سماور در قالب‌های مختلف، به‌راحتی شکل می‌پذیرد. این ویژگی روند ساخت سماور را برای صنعتگران بسیار ساده می‌کرد.

علاوه بر آن، استفاده از سماور برنجی برای حاضر کردن چای، می‌تواند املاح مفیدی همچون مس و روی را درون چای آزاد کند. این مس و روی آزادشده در چای تهیه شده از سماور برنجی، در بدن افراد جذب می‌شود.

با جذب شدن آهن و روی در بدن، مشکلات و بیماری‌های ناشی از کمبود این عناصر در بدن برطرف می‌شوند.

سماورهای برنجی علاوه بر داشتن خواص بسیار برای سلامتی انسان در تامین مواد مهم و مورد نیاز بدن، دارای زیبایی منحصربه‌فردی هستند. این زیبایی سماورهای برنجی در مکان مورد استفاده می‌تواند بسیار چشم‌گیر باشد. آلیاژ برنج مورد استفاده در ساخت سماور می‌تواند با توجه به میزان عناصر به کار رفته، رنگ‌های متفاوتی از قرمز تا طلایی درخشان داشته باشد. می‌دانید که آلیاژ برنج از فلزات مس و روی به طور عمده تشکیل شده است که میزان هر کدام در نهایت می‌تواند رنگ آلیاژ برنج را تعیین کند.

عناصر دیگر نیز می‌توانند در آلیاژ برنج مورد استفاده قرار گیرند. میزان مجاز از عناصری همچون سرب به‌عنوان فلز جانبی در آلیاژ برنج، نباید از حد مجاز فراتر رود. زیرا مقدار زیاد سرب می‌تواند برای سلامت انسان خطرناک باشد.

انواع سماور برنجی

سماورهای برنجی بر اساس نوع ساخت به دو دسته تقسیم می‌شوند.

سماورهای برنجی اصل

این سماورها از آلیاژ برنج ساخته شده‌اند

سماورهای با روکش برنج

این مدل از سماورها از فلزات دیگری تهیه شده‌اند و با آلیاژ برنج آبکاری شده‌اند.

بدیهی است که سماورهای برنجی اصل علاوه بر قیمت بالاتر، خواص مفید را خواهند داشت در صورتی که سماورهای تهیه شده از فلزات دیگر با آبکاری برنج، این خواص را ندارند.

روش‌های تشخیص سماور برنجی اصل

برای تشخیص سماور برنجی اصل از انواع دیگر، روش‌های متفاوتی وجود دارد که در ادامه به بررسی آن‌ها می‌پردازیم.

استفاده از آهن‌ربا

اولین و ساده‌ترین روش برای تشخیص سماور برنجی اصل از انواع دیگر، می‌تواند استفاده از یک آهن‌ربا باشد. آلیاژ برنج جذب آهن‌ربا نمی‌شود بنابراین در صورتی که شما یک آهن‌ربا را به سماور نزدیک کردید و آهن‌ربا جذب سماور شد، در می‌یابید که آن سماور برنجی اصل نیست و تنها آبکاری برنج بر روی آن استفاده شده است.

ایجاد خش روی سماور

با ایجاد یک خراش کوچک روی سماور برنجی، اثر به جا مانده از آن ظاهری براق دارد اما سماورهای با آبکاری برنج، خراش به جا مانده بر روی آن‌ها، درخشندگی نخواهد داشت.

استفاده از پلاستیک

در صورتی که سماور داغ باشد، با نزدیک کردن یک پلاستیک به آن می‌توان سماور برنجی اصل را تشخیص داد. پلاستیک به سماورهای برنجی اصل نمی‌چسبد. بنابراین اگر پلاستیک به سماور چسبید به این معناست که سماور مورد نظر تنها آبکاری برنجی دارد.

علاوه بر آن در حالت کلی سماورهای ساخته شده از آلیاژ برنج در مقایسه با سماورهای دارای آبکاری برنج، درخشندگی بالاتری دارند.

فواید استفاده از سماور برنجی

فواید استفاده از سماور برنجی

همان‌طور که پیش‌تر نیز بیان شد، استفاده از سماور و سایر ظروف برنجی برای بدن انسان بسیار مفید است.

  • خاصیت ضد میکروبی و ضدباکتریایی دارد.
  • موجب عملکرد صحیح سلولهای مرکز فرمان در مغز میشود.
  • استفاده از سماور برنجی برای درست کردن چای موجب می‌شود تا بسیاری از بیماری‌های گوارشی و پوستی ناشی از کمبود روی و آهن در بدن، درمان شود.

کمبود روی و مس در بدن موجب ایجاد بیماری‌های مختلف می‌شود.

  • ایجاد ورم در قرنیه
  • ایجاد زخم در سطح پوست
  • تاخیر بهبود زخم در بدن
  • کاهش اشتها
  • ایجاد اختلال دید در شب و تاریکی
  • ایجاد اختلال در بویایی و چشایی

بهترین راه برای جلوگیری از ایجاد این عارضه‌ها استفاده از سماور برنجی است. پزشکان سنتی به استفاده از ظروف برنجی برای پخت و پز بسیار تاکید کرده‌اند.

می‌دانید که پیشگیری مهم‌تر از درمان است. یکی از راه‌های پیشگیری از بروز بیماری‌ها، داشتن تغذیۀ سالم و مقوی است. استفاده از سماور برنجی یکی از کارهایی است که می‌توانید برای تصحیح رژیم غذایی و دریافت مواد و املاح مفید انجام دهید.


بیشتر بخوانید: براق کردن سماور برنجی


خرید سماور برنجی

سماور برنجی انواع مختلفی دارد که با توجه به ظاهر و نوع مصرف دسته‌بندی می‌شوند.

سماورهای برنجی ذغالی، گازی و برقی برای تناسب با بسیاری از سلیقه‌ها ساخته می‌شوند. همچنین سماورها برنجی به صورت ساده و کارشده در بازار موجود هستند.

برای خرید سماور برنجی با توجه به سلیقه خود می‌توانید یکی از انواع مختلف آن را انتخاب کنید. اما توجه داشته باشید که هر مدل سماور برنجی برای استفاده در مکان خاصی ساخته شده است. به‌عنوان مثال سماورها برنجی ذغالی برای استفاده در آشپزخانه مناسب نیستند، این مدل از سماورها بیشتر در فضای باز مورد استفاده قرار می‌گیرند. توجه داشته باشید که قیمت سماورها برنجی نیز با یکدیگر تفاوت دارد. بدیهی است که قیمت سماورهای کارشده نسبت به انواع ساده بیشتر است. هرچه میزان کار دست در سماور بیشتر باشد، قیمت آن نیز بالاتر خواهد بود.

برای داشتن خرید مطمئن و باکیفیت، حتما سماورهای برنجی را از فروشگاه‌ها مراکز معتبر خریداری کنید.

شیک هنر
ارسال دیدگاه