چگونه سماور برنجی را برق بیاندازیم؟

چگونه سماور برنجی را برق بیاندازیم؟

شما در این مقاله خواهید دانست چگونه سماور برنجی را برق بیاندازیم پس همراه ما باشید.که ظرف‌های برنجی به‌خصوص سماورهای برنجی، از دسته ظروفی هستند که از گذشته‌های دور تا کنون در اختیار مردم و مورد استفادۀ آن‌ها بوده است، با این تفاوت که این ظروف قبلا استفادۀ کاربردی در بین مردم داشته است اما اکنون، بیشتر به‌عنوان ظروف تزئینی و دکوری از آن‌ها استفاده می‌شود.برای خرید سماور برنجی بهتر است به مغازه‌ها و مراکز معتبر مراجعه کنید تا از اصل بودن سماور برنجی خود اطمینان داشته باشید. بدیهی است که هرچه روی یک سماور برنجی کار بیشتری انجام گرفته باشد، قیمت آن نیز بالاتر خواهد بود.

بدنۀ ظروف و سماورهای برنجی از آلیاژ برنج ساخته شده است، که این آلیاژ ترکیبی است از فلز مس و روی.


بیشتر بخوانید: نحوۀ تمیز کردن سماور برنجی


خاصیت این نوع آلیاژ، درخشندگی و رنگ طلایی آن است، اما مسئله‌ای که وجود دارد، کدر شدن ظروف برنجی در اثر گذشت مرور زمان است.

انواع سماور برنجی

سماور برنجی اصل

بدنۀ این سماورها به‌صورت کامل از جنس آلیاژ برنج تشکیل شده است و استفادۀ کاربردی از آن‌ها منجر به جذب روی نیز خواهد شد.

سماورهایی که روکش برنجی دارند

بدنۀ این نوع سماور، از سایر فلزها ساخته شده است و تنها روکش آن‌ها از آلیاژ برنج است.

راه‌های تشخیص سماور برنجی

راه‌های تشخیص سماور برنجی

۱) یک آهن‌ربا را به سماور مورد نظر نزدیک کنید، در صورتی که آهن‌ربا به سماور نچسبد، جنس آن از آلیاژ برنج است.

۲) با یک چاقو خراش کوچکی بر روی سماور خود ایجاد کنید، اگر رنگ زیر آن زرد روشن باشد، با یک سماور برنجی روبه‌رو هستید.

نکاتی که قبل از تمیز کردن سماور برنجی باید به آن‌ها توجه کنید

در ابتدا بهتر است توجه کنید که روش نادرست تمیز کردن سماور و به طور کلی ظروف برنجی، منجر به از بین رفتن روکش برنج و زیبایی آن‌ها می‌شود، علاوه‌بر آن‌که از ارزش این ظروف نیز می‌کاهد. بنابراین توجه با این نکات بسیار ضروری و کاربردی خواهد بود.

همان‌طور که بیان شد، برخی از سماورهای برنجی تنها روکشی از جنس آلیاژ برنج دارند و بعضی از روش‌های تمیز کردن سماورهای برنجی تنها مختص سماورهای برنجی اصل است و ممکن است به سماورهای برنجی که تنها روکش برنج دارند، آسیب وارد کند.

به‌علاوه، سماورهای برنجی انواع مختلفی دارند و رنگ برخی از این نوع سماورها ذاتا کدر است و تمیز کردن آن‌ها نه تنها فایده‌ای ندارد، بلکه ممکن است باعث آسیب زدن به آن و کاسته شدن از ارزش آن‌ها بشود.

نکتۀ دیگری که قبل از تمیز کردن سماورهای برنجی باید به آن دقت کنید این است که از داشتن یا نداشتن رویۀ لاک بر روی سماورهای برنجی اطمینان حاصل کنید.


بیشتر بخوانید: انواع سماور برنجی در ایران


لاک، لایه‌ای نازک و براق است که تولیدکنندگان سماورهای برنجی برای جلوگیری از کدر شدن سماور، از آن استفاده می‌کنند.

از آن‌جایی که اکثر روش‌های تمیز کردن ظروف برنجی باعث آسیب رساندن به لاک روی آن‌ها می‌شود، بهتر است قبل از تمیز کردن سماور خود از وجود یا عدم وجود لاک بر روی سماور برنجی اطمینان حاصل کنید و در صورتی که لایۀ لاک روی آن وجود دارد، برای تمیز کردن سماور به متخصص این حوزه مراجعه کنید.

چگونه سماور برنجی را برق بیاندازیم

روش‌های تمیز کردن سماورهای برنجی

قبل از معرفی انواع راه‌های تمیز کردن سماورهای برنجی، باید بدانید که در ابتدای کار و پیش از شروع به تمیز کردن سماور برنجی خود، بهتر است مشخص کنید که با چه نوع لکه یا زنگ زدگی روبه رو هستید و روش تمیز کردن خود را نیز بر روی قسمت کوچکی از سماور خود امتحان کنید.

استفاده از آب و مایع ظرفشویی

برخی مواقع آسان‌ترین راه‌ها، مناسب‌ترین آن‌ها نیز می‌تواند باشد.

در این روش برای از بین بردن جرم‌ها و آلودگی‌ها می‌توانید سماور برنجی خود را در یک لگن پر از آب گرم و چند قطره مایع ظرفشویی قرار داده و پس از گذشت چند دقیقه، با استفاده از یک مسواک یا پارچه‌هایی مانند میکروفایبر سطح سماور خود را تمیز کنید و بعد از آبکشی با استفاده از یک دستمال مناسب آن را خشک کنید.

استفاده از ترکیب سرکه و نمک

یکی دیگر از روشهای  چگونه سماور برنجی را برق بیاندازیم استفاده از ترکیب سرکه و نمک می باشد.از آن‌جایی که سرکه خاصیت اسیدی و نمک، خاصیت سایندگی بسیار خوبی دارد، در کنار هم می‌توانند ویژگی یک تمیز کننده عالی را دارا باشند.

برای استفاده از این روش، یک فنجان سرکه را با یک قاشق غذاخوری نمک ترکیب کرده و برای آن‌که این ترکیب خاصیت خمیری پیدا کند و راحت تر قابل استفاده باشد، مقداری آرد را نیز با آن مخلوط کنید. بعد از آن، خمیر را بر روی سطح سماور قرار دادهد، بگذارید ده دقیقه باقی بماند، سپس آبکشی کنید و با یک دستمال نرم آن را خشک کنید.

استفاده از لیمو و جوش شیرین

همان‌طور که اکثر ما می‌دانیم و شاید از آن‌ها استفاده هم کرده‌ایم،لیمو و جوش شیرین، هر کدام به‌تنهایی پاک کننده‌های بسیار مناسبی هستند، اما ترکیب این دو ماده با یکدیگر خاصیت تمیزکنندگی بسیار قوی ایجاد می‌کند که برای از بین بردن بسیاری از لکه‌ها و آلودگی‌ها مناسب است.

در این روش، نصف یک عدد لیمو ترش را با یک قاشق غذاخوری جوش شیرین مخلوط کرده و با استفاده از یک پارچه تمیز محلول به دست آمده را بر روی سماور برنجی بکشید.

پس از آنکه محلول را به تمام قسمت‌های مورد نظر کشیدید، کار خود را با استفاده از کشیدن یک دستمال مرطوب بر روی سطح سماور و سپس یک دستمال خشک  برای خشک کردن آن به پایان رسانید.

استفاده از سس کچاپ

در عین ناباوری، سس کچاپ که در بین مردم محبوبیت بسیار بالایی در کنار انواع پیتزا و ساندویچ‌ها دارد، می‌تواند یک پاک‌کنندۀ بسیار عالی برای سماور برنجی شما باشد.

برای استفاده از آن، کافی است مقداری از سس کچاپ را بر روی سطح مورد نظر خود قرار دهید و بعد از گذشت چند دقیقه آن را با یک دستمال مرطوب پاک کنید‌. در نهایت نیز سماور خود را آبکشی کرده و با استفاده از یک دستمال لطیف آن را خشک کنید.

استفاده از ماست

به دلیل وجود ماده‌ای به‌نام اسید لاکتیک، ماست می‌تواند لکه‌ها و جرم‌های سماور برنجی را از بین ببرد.

برای این منظور، شما می‌توانید سطح سماور خود را با ماست بپوشانید، بگذارید چند دقیقه باقی بماند تا ماست خشک شود، سپس آن را با آب بشویید و با یک دستمال مناسب خشک کنید.

استفاده از خمیر دندان

خمیر دندان علاوه بر خاصیت پاک‌کنندگی برای دندان‌ها می‌تواند برای تمیز کردن سماور برنجی نیز مورد استفاده قرار گیرد. برای تمیز کردن سماور برنجی با خمیر دندان، یک لایۀ نازک از خمیر دندان را بر سطح سماور مالش دهید و اجازه دهید برای چند دقیقه بر روی آن بماند. سپس سماور را به‌وسیلۀ یک پارچۀ تمیز صیقل داده و پس از آن با آب سرد آبکشی نمایید و در نهایت سماور را با یک پارچۀ تمیز و نرم، خشک کنید.

شیک هنر
ارسال دیدگاه